- Startsida ,
- Internationella möjligheter ,
- Samarbete och utbyte ,
- Kalender ,
- eTwinningseminarium om aktivt medborgarskap i Helsingfors 20–22 mars ,
eTwinningseminarium om aktivt medborgarskap i Helsingfors 20–22 mars
- Tid:
- 20–22 mars 2025
- Plats:
- Helsingfors, Finland
- Pris:
- UHR bekostar resa och logi för de som antagits
- Arrangör:
- eTwinning
- Målgrupp:
- Gymnasielärare och lärare på yrkesförberedande program
- E-post:
- etwinning@uhr.se
- Max antal deltagare:
- 2
- Sista anmälan:
- 2025-02-17 23:00
Välkommen att söka plats på detta seminarium där du får möta pedagoger från flera europeiska länder. Sista anmälningsdag är den 17 februari.
Om seminariet
Välkommen att delta i detta eTwinningseminarium i Helsingfors! Seminariet ger dig en möjlighet att möta kollegor från olika europeiska länder för att diskutera och samarbeta kring aktivt medborgarskap och europeiska värderingar, årets eTwinningtema.
Under seminariet kommer du att få:
• Nätverka och utbyta idéer med andra lärare.
• Lära känna och fördjupa dina kunskaper om eTwinning/European School Education Platform
• Starta nya internationella eTwinningsamarbeten.
Seminariet hålls på engelska och kräver ingen tidigare erfarenhet av eTwinning, men du ska ha ett registrerat och validerat konto på European School Education Platform (ESEP) för att bli uttagen till seminariet.
Om ansökan
Du som söker ska arbeta med elever på gymnasiet eller på yrkesförberedande program och vara intresserad av att utveckla internationella samarbeten. Vi prioriterar sökande som inte deltagit i UHR:s internationella seminarier de senaste två åren. Efter seminariet förväntas du delta i ett uppföljningsmöte tillsammans med eTwinningteamet på UHR och andra svenska deltagare.
Välkommen med din anmälan!
Ansökan till: eTwinningseminarium i Helsingfors, Finland 20-22 mars