UHR:s samordningsuppdrag för validering av yrkeskunskaper

UHR samordnar lärosätenas arbete med validering av yrkeskunskaper för särskild behörighet till yrkeslärarutbildningar som ska resultera i likvärdig bedömning av hög kvalitet.

För att kunna genomföra uppdraget rekryterar och kvalitetssäkrar UHR de bedömare som lärosätena ska använda vid bedömning av yrkeskunskaper samt utreder hur en likvärdighet i bedömningarna kan uppnås. UHR samverkar med aktuella lärosäten, Skolverket, Myndigheten för yrkeshögskolan och de olika yrkenas branscher.

Om yrkeslärarprogrammet

Yrkeslärarprogrammet ges vid tio universitet och högskolor. Utbildningen är på 90 högskolepoäng och förutsätter att sökanden redan har de yrkesämneskunskaper som personen behöver för att kunna undervisa i de ämnen som finns i gymnasieskolans yrkesprogram och i vuxenutbildningen på gymnasial nivå. För att sökanden ska bli behörig till yrkeslärarprogrammet krävs att personen, förutom grundläggande behörighet, även uppfyller kraven för särskild behörighet. Den särskilda behörigheten utgörs av sökandens yrkeskunskaper.

Under utbildningen till yrkeslärare får studenten ingen ytterligare kunskap i de yrkesämnen som den blivande läraren sedan ska undervisa i. Yrkeskunskaperna har personen förvärvat genom arbetslivserfarenhet. När sökanden anmäler sig till utbildningen behöver sökanden därför även styrka sin behörighet i varje yrkesämne som personen anser sig vara behörig i. Person behöver således validera sina yrkeskunskaper.

Valideringsprocessen

  1. Först sker identifiering av sökandens yrkeskunskaper, det vill säga vägledning och en initial kartläggning. Det görs antigen av en så kallad kartläggare på lärosätet eller av lärosätet avtalad utförare (Valiweb).

  2. Därefter sker en fördjupad kartläggning och dokumentering av sökandens yrkeskunskaper. Det omfattar bland annat insamlande av dokumentation (intyg, certifikat etcetera) som bevisar att sökande har de kunskaper som krävs. I vissa fall sker även intervjuer. Det utförs av kartläggare på lärosäte eller av Valiweb.

  3. I det tredje steget sker bedömningen om sökanden uppfyller krav eller inte. Det är här bedömare i UHR:s bedömarbank aktiveras i processen. Bedömaren skriver ett utlåtande med en motivering som anger varför sökande uppfyller eller inte uppfyller kraven. I vissa fall behöver bedömaren kompletterande uppgifter för att kunna utföra bedömningen. Kompletteringen sker via kartläggaren. Bedömare har inte direktkontakt med sökanden. Om inte beslutsfattaren förstår bedömarens motivering behöver bedömaren tydliggöra sitt utlåtande.

  4. I det fjärde steget sker certifieringen av personens kunnande. Beslutsfattaren på lärosätet fattar ett beslut där bedömarens motivering framgår. I antagningsbesked framgår i vilka ämnen sökanden bedöms vara behörig. Beslutet går att överklaga, även om personen i fråga är antagen till programmet. Det är tillräckligt att bli antagen i ett ämne.

Senast uppdaterad: 27 augusti 2026